Myszy to nieproszeni goście w wielu polskich domach. Ich szczególnie dużą inwazję można odnotować jesienią i zimą, kiedy szukają ciepłego, bezpiecznego schronienia. Ludzkie siedziby są do tego wręcz idealne, ponieważ nie tylko zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale i szybki, łatwy dostęp do pożywienia. Jak zatem z nimi walczyć?

Dlaczego w ogóle należy podjąć walkę z myszami w domu?

W wielu polskich domach myszy to codzienność. Nie należy jednak akceptować ich obecności, ponieważ te małe zwierzątka mogą pociągać za sobą powstawanie licznych i poważnych szkód. Między innymi drążąc swoje korytarze i budując gniazda, mogą uszkodzić ściany, a w nich z kolei przewody elektryczne, doprowadzając do spięcia oraz konieczności wykonywania kosztownych napraw i remontów.

Jednocześnie myszy dostają się do skrytek z jedzeniem i wybierają je. Pozostawiają tam także przyniesione na łapkach czy ząbkach mikroorganizmy oraz zabrudzenia, które mogą być szkodliwe dla ludzi. Na swoich trasach i w siedliskach pozostawiają także odchody, co nie tylko powoduje nieprzyjemny zapach, ale także może łatwo doprowadzić do infekcji domowników. Zwierzęta domowe, które poliżą mysie odchody lub ślady po nich, mogą zarazić się bakteriami i pasożytami. Podobnie małe, raczkujące dzieci są narażone na kontakt z tymi szkodliwymi organizmami.

Dlatego też na walkę z myszami powinien zdecydować się każdy, kto odnotuje ich obecność w swoim domu. Jest to ważne zarówno ze względów zdrowia i higieny, jak i zniszczeń, których na pewno każdy chciałby uniknąć.

Lokalizacja gniazda i potencjalnych wejść

Niesamowitym wyzwaniem dla wielu osób, ale też często koniecznością, jest zlokalizowanie gniazda oraz głównych ścieżek, po których poruszają się myszy. Zwierzęta te niestety preferują ciemne, mało dostępne dla człowieka zakamarki, przez co walka z nimi jest zawsze utrudniona.

Oprócz zlokalizowania gniazd należy także dokładnie przejrzeć dom pod kątem tego, czy nie pozostały w nim gdzieś otwory, które mogą posłużyć myszom za wejście. Jest to szczególnie istotne, ponieważ zabezpieczenie tych miejsc pozwoli na zablokowanie wejścia kolejnym falom myszy.

Skuteczna pułapka na myszy

Kolejnym krokiem, który należy podjąć podczas walki z gryzoniami, jest zastosowanie pułapki na myszy. Skuteczne, nowoczesne stacje deratyzacyjne często są pułapkami żywołownymi, które doskonale sprawdzą się we wszystkich domach, w których nie chcemy pozbawiać myszy życia. Są rozwiązaniem dla miłośników przyrody i ekologii, ponieważ ich budowa pozwala na złapanie żywcem dwóch gryzoni jednocześnie. Przyspiesza to proces walki z myszami, a jednocześnie sprawia, że nie musimy obawiać się o łamanie własnych zasad etycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here