Mały ZUS to zmiana wprowadzona w trosce o mikroprzedsiębiorców, którzy już od wielu lat zwracali uwagę na fakt, iż wysokość obciążeń związanych z wszelkimi składkami na ubezpieczenia społeczne nie jest proporcjonalna do ich możliwości finansowych.

2020 rok nie jest pierwszym, w którym można skorzystać z Małego ZUS-u. W 2019 roku opisywane rozwiązanie również obowiązywało – mogli z niego skorzystać przedsiębiorcy, których średni przychód w skali miesiąca w roku wcześniejszym, to znaczy 2018 nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tysięcy złotych rocznie. Co więcej, warto wiedzieć, że składki na ubezpieczenia społeczne były naliczane proporcjonalnie do przychodu. Właściciele i przedstawiciele małych przedsiębiorstw wystąpili jednak z sugestią poszerzenia beneficjentów rozwiązania, jakim jest Mały ZUS. Został także zgłoszony postulat o takie powiązanie wysokości składek z dochodem, ażeby przychód lepiej odzwierciedlał faktyczną sytuację finansową przedsiębiorcy. W związku z powyższym, w odpowiedzi na sugestię przedsiębiorców Mały ZUS Plus podjął decyzję o obniżeniu składek korzystającym już wcześniej z Małego ZUS-u oraz poszerzeniu grona beneficjentów.

Mały ZUS 2020 to dobre rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 roku będzie mniejszy niż 120 tysięcy złotych. Oznacza to, że z programu będzie mogło skorzystać wielu przedsiębiorców. Oferta jest tym bardziej korzystna, iż składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu oraz niższe o około kilkaset złotych miesięcznie, dzięki czemu właściciele niedużych przedsiębiorstw będą mogli sporo zaoszczędzić, szczególnie w skali roku. Jedyne, o czym należy pamiętać to zgłoszenie chęci skorzystania z Małego ZUS-u na początku 2020 roku.

Należy jednak wiedzieć, że nie wszyscy skorzystają z obniżki, na przykład ci przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku rozliczali się w formie karty podatkowej oraz w tym samym czasie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Również przedsiębiorcy wykonujący wszelką działalność na rzecz byłych pracodawców nie skorzystają z Małego ZUS-u.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here