Zdolność zapamiętywania jest kluczowa w każdym aspekcie życia człowieka. Na szczęście pamięć możesz ćwiczyć i poprawiać każdego dnia – i to niezależnie od swojego wieku.

Trening mózgu pozwoli ci zwiększyć możliwości swojego umysłu i poprawić pamięć oraz koncentrację. Wystarczy nawet 10-15 minut każdego dnia, abyś pamiętał więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Pamięć – co to takiego?

Pamięć najkrócej można opisać jako umiejętność rejestrowania oraz ponownego przywoływania rozmaitych informacji, wydarzeń, skojarzeń itp. Ponadto pamięć to kluczowa umiejętność wchodząca w skład układu poznawczego, to dzięki niej możesz uczyć się nowych czynności. I to właśnie z tych względów trening mózgu i ćwiczenia na pamięć są tak istotne.

Jeszcze nie tak dawno uważano, że nabytą umiejętność czy zachowane wspomnienie zapamiętuje się na całe życie. Okazało się jednak, że ma to niewiele wspólnego z prawdą, a wszystkie procesy z tym związane są znacznie bardziej skomplikowane. Pamięć można podzielić na krótkotrwałą i długotrwałą, nie ma jednak pewności co do tego, gdzie przebiega granica między nimi.

Niektórzy eksperci uważają, że pamięć krótkotrwała wynosi jedynie 15-30 sekund, podczas gdy długotrwała pozwala zachować wspomnienia na całe życie. I choć należy wiedzieć, że to wciąż tylko teorie, warto poznać skuteczne i efektywne ćwiczenia na pamięć.

Sprawdzone ćwiczenia na pamięć dla każdego

Trening mózgu poprawi twoje zdolności do zapamiętywania i koncentracji, a nie jest tajemnicą, że oba elementy przydają się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wśród dość popularnych ćwiczeń na pamięć trzeba wymienić np. neurobic, czyli gimnastykę mózgu. Dobrym pomysłem są też wizualizacje, które polegają na całkowitym skupieniu się na wybranym obiekcie przy jednoczesnym odrzuceniu wszystkich pozostałych myśli. To też świetny sposób na pracę nad umiejętnością koncentracji.

Samo zapamiętywanie jest procesem dość wymagającym, dlatego trening mózgu najlepiej wykonywać codziennie. Wystarczy ci odrobina samodyscypliny i motywacji, aby już wkrótce dostrzec pierwsze efekty. A wiele ćwiczeń na pamięć jest właściwie formą kreatywnej rozrywki.

Najlepszym przykładem jest gra w memory, którą zna chyba każdy. Wystarczy odkrywać kolejne karty i zapamiętywać ich ustawienie, aby w ten sposób jak najszybciej znaleźć pary obrazków. Oprócz tego nie można pominąć sudoku, krzyżówek i innych łamigłówek, które wymagają skupienia lub logicznego myślenia. Gry logiczne czy strategiczne, takie jak szachy bądź warcaby również świetnie stymulują mózg.

Musisz jednak wiedzieć, że na zdolność zapamiętywania wyraźnie wpływa prowadzony tryb życia. Dlatego też unikaj zbędnego stresu, wysypiaj się i zadbaj o to, aby w twojej diecie nie brakowało owoców i warzyw. Świetnym pomysłem są też odpowiednio dobrane suplementy diety jak np. elektrolity i regularna, choćby umiarkowana, aktywność fizyczna.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here