Certyfikat ISO 14001 jest certyfikatem zarządzania środowiskowego. Jego uzyskanie przebiega w trzech etapach, na które składają się planowanie, wdrożenie oraz przeprowadzenie weryfikacji. Korzystając z kompleksowej pomocy firm specjalizujących się w certyfikowaniu, masz możliwość szybkiego i sprawnego wprowadzenia tych rozwiązań. Poniżej rozwijamy ten temat oraz podpowiadamy jak w szczegółach przeprowadzić cały proces.

ISO 14001 – dla rozwoju Twojej firmy 

Opracowywanie i wdrażania systemu zarządzania środowiskiem jest dopasowywane do każdego konkretnego przedsiębiorstwa. System ISO 14001 jest częścią szerszego systemu zarządzania, obejmującego między innymi strukturę organizacyjną, planowanie dalszych działań firmy, odpowiedzialność za przeprowadzone działania, a także konkretne procedury, sposoby realizacji procesów i zasady postępowania. W dużym skrócie systemie ISO 14001 można określić jako zestaw rozwiązań nadających się do zaadoptowania w wielu przedsiębiorstwach, które pomogą realizować politykę środowiskową na najwyższym poziomie oraz obniżyć negatywny wpływ na jego stan. 

System ISO 14001 jest szczególnie chętnie wybierany przez firmy pragnące rozwinąć swoją działalność oraz rozpocząć aktywne pozyskiwanie kontrahentów poza granicami własnego kraju. Dysponowanie certyfikatami ISO 14001 jest często warunkiem wejścia na międzynarodowy poziom działalności. O wiele łatwiej pozyskać kontrahentów spoza granic własnego kraju, jeśli przedstawisz im certyfikaty poświadczające jakość swoich działań. 

Etapy wdrażania ISO 14001 

Pierwszym etapem wdrażania jest zaplanowanie wszelkich działań. Wiąże się to z koniecznością dokładnego przeanalizowania stosowanych do tej pory rozwiązań i procedur oraz poszukiwania możliwości ich przemodelowania w taki sposób, by były zgodne z najważniejszymi wyznacznikami. W wielu przedsiębiorstwach wymaga to określenia takich spraw jak wyznaczenie celów oraz ustalenie zagrożeń, stworzenie całego projektu realizacji, a także zatrudnienia (lub wyznaczenia wśród dotychczasowych pracowników) osoby odpowiedzialnej za ten etap. 

Ponieważ jest to sprawa wysoce specjalistyczna, warto sięgać po profesjonalną pomoc kontrahentów specjalizujących się w programach jakościowych i ich wdrażaniu. Polecamy zwłaszcza certyfikat ISO 14001 – GCS Quality, specjalizującej się realizacji norm ISO oraz ich wdrażaniu w różnych grupach przedsiębiorstw i zakładów pracy. 

W celu weryfikacji zgodności wprowadzanych rozwiązań konieczne będzie przeprowadzenie dwóch typów audytu – wewnętrznego, oraz następującego po nim audytu zewnętrznego. Pierwszy może być przeprowadzony przez przeszkolonego pracownika lub zatrudnioną osobę z zewnątrz. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku audytu wewnętrznego możesz zdecydować się na przeprowadzenie audytu zewnętrznego. 

Audyt zewnętrzny jest oficjalnym etapem weryfikacji, kluczowym dla przyznania certyfikatu. Audyt zewnętrzny przeprowadzany jest przez firmy specjalizujące się w normach jakości, które dysponują uprawnieniami do przyznawania certyfikatów. Audyt wewnętrzny może zostać wykonany przez tę samą firmę, która realizuje weryfikację na etapie audytu wewnętrznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here