Cieszący się coraz większą popularnością sposób na zbudowanie trwałej relacji z klientem przebiera różne formy. Jedną z nich są programy lojalnościowe, które przynoszą nie tylko mnóstwo korzyści przedsiębiorcom, ale również i konsumentom.

Czym jest program lojalnościowy?

To oferta dla stałych klientów firmy, którzy dzięki regularnemu kupowaniu produktów lub korzystaniu z usług objęci są promocjami lub rabatami. Najczęściej wykorzystywanym narzędziem w celu przeprowadzenia programu są karty lojalnościowe, takie jak ZenCard, będące gwarancją wygodnego korzystania i szybkiego naliczania promocji. Istnieje wiele form nagród oferowanych przez programy lojalnościowe. Niektóre przedsiębiorstwa oferują okresowe promocje na wybrane produkty, inne stały rabat na zakupy lub konkretną kategorię produktów, a jeszcze inne nagrody za uzbieraną odpowiednią ilość punktów. Wszystkie cieszą się dużym uznaniem wśród klientów.

Dlaczego klienci korzystają z programów lojalnościowych?

W zależności od wybranego programu powodem może być atrakcyjna cena. Produkty objęte promocją są towarami, które najszybciej opuszczają sklep. Według statystyk niemal połowa Polaków korzysta z różnych programów lojalnościowych. Niektórzy z nich przyznają, że zakupili produkt objęty promocją, dlatego że był tańszy, mimo że wcale go nie potrzebowali.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te programy lojalnościowe, które oferują nagrody. Kluczową rzeczą jest zbadanie rynku w celu określenia, co dla klientów jest atrakcyjne. W ten sposób można uniknąć ryzyka w postaci zainwestowania dużych sum na promocję i reklamę, które nie zwrócą uwagi klientów i w efekcie przyniosą straty, a nie korzyści. Klienci chętniej wybiorą ofertę konkretnej sieci i skorzystają z jej programu, jeśli będą mieć możliwość wyboru nagrody. Narzucony produkt zniechęca konsumentów, którzy decydują udać się do miejsc, które mają więcej do zaoferowania.

Programy lojalnościowe budują pozytywny wizerunek firmy, który jest godny polecenia, dlatego zadowolony klient podzieli się swoją opinią z rodzina i znajomymi, a to wygeneruje pozyskanie nowych klientów przez przedsiębiorstwo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here